NOWA USTAWA NADCHODZI

Dodano 21 grudnia 2010, w Bez kategorii, przez bosak

Jak podała prasa (m.in. tutaj i tutaj), rząd przyjął dziś projekt nowej ustawy winiarskiej, nad którą ministerstwo rolnictwa pracowało od wiosny. Oto niektóre planowane zmiany:

1. Znika z etykiet wielce myląca nazwa „Polskie Wino/Polish Wine”, która – przypomnijmy – była przypisana do napitków wyrabianych z importowanego koncentratu gronowego. Odtąd ta kategoria wyrobów będzie określana jako „wino z soku winogronowego”.

2. Wprowadza się kategorię „markowych win owocowych” produkowanych wyłącznie ze świeżych owoców, w odróżnieniu od innych win owocowych”, które można wyrabiać z konserwowanych soków i koncentratów.

3. Nową kategorią będą także „markowe miody pitne”, do których nie będzie można dodawać sacharozy i spirytusu (z wyjątkiem destylatu miodowego), jak to jest dozwolone przy produkcji innych tzw. miodów pitnych.

4. Drobnych producentów win owocowych i miodów pitnych będą obowiązywać uproszczone zasady dokonywania wpisu do „rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wyrobu i rozlewu wyrobów winiarskich”. Ułatwienia są raczej kosmetyczne i będą dotyczyć producentów wytwarzających jedynie niewielkie ilości  „markowych win owocowych” (do 5 tys. litrów), cydru lub perry (do 10 tys. litrów) lub „markowych miodów pitnych” (uzyskanych co najwyżej z 500 kg miodu pszczelego) i to wyłącznie z własnego surowca. Przypomnijmy, że producenci win gronowych z własnego surowca są w ogóle zwolnieni z obowiązku dokonania takiego wpisu.

5. Producentów wyrabiających wina gronowe z własnych winogron nowa ustawa określa jednoznacznie jako „przedsiębiorców”, podczas gdy w starej ustawie są oni nazwani bardziej enigmatycznie jako „podmioty”. Jeśli dotąd producenci wina będący rolnikami mogli to robić na zasadach działalności rolniczej – a przynajmniej udawało się wywalczyć taką interpretację – to pewnie teraz będą oni musieli zarejestrować działalność gospodarczą. Nie mam jednak pewności, że tak rzeczywiście będzie – może wyjaśniłby to jakiś zorientowany w tej materii prawnik?

6. Złagodzone zostają – i tak już liberalne – przepisy dotyczące odmian winorośli stosowanych  w komercyjnej produkcji wina. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami można w tym celu używać wyłącznie odmian „sklasyfikowanych jako odmiany winorośli przeznaczone do wyrobu wina gronowego, co najmniej w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, które na podstawie art. 24 rozporządzenia nr 479/2008 dokonało takiej klasyfikacji odmian winorośli”. Natomiast według projektowanej ustawy dopuszcza się użycie „odmian winorośli spełniających wymagania określone w art. 120a ust. 2 rozporządzenia nr 1234/2007”. A owe wymagania są następujące:
„a) dana odmiana należy do gatunku Vitis vinifera lub pochodzi z krzyżówki gatunku Vitis vinifera z innymi gatunkami rodzaju Vitis;
b) dana odmiana nie jest jedną z następujących odmian: Noah, Othello, Isabelle, Jacquez, Clinton i Herbemont.”
W praktyce oznacza to, że poza sześcioma wymienionymi wyżej szczepami będzie w Polsce można robić wina ma sprzedaż praktycznie z każdej vinifery i jakiejkolwiek krzyżówki z jej udziałem. A więc w pełni legalne staną się uprawiane u nas odmiany, które nie były dotąd zarejestrowane w żadnym kraju UE, jak choćby muszkat odeski, jutrzenka, czy nowe odporne selekcje amerykańskie (np. frontenac, la crescent).

7. Wprowadza się procedury, które umożliwią formalnym i nieformalnym grupom winiarzy (co najmniej dwóch komercyjnych producentów) rejestrację apelacji dla polskich win gronowych („chroniona nazwa pochodzenia”, „chronione oznaczenie geograficzne”), zgodnie z nowymi przepisami unijnymi.

Otagowane:  

6 Responses to NOWA USTAWA NADCHODZI

 1. www.nat.internetowi.org pisze:

  Jeśli lubisz pisać, masz zawsze swoje zdanie i umiesz konsekwentnie go bronic, to dołącz do Stowarzyszenia Internetowych Redaktorów.
  Są prowadzone dwie strony, jedną dowodzą kobiety, drugą faceci.

  Razem próbujemy dojść do tego, dlaczego tak bardzo różnią się nasze światy. Możesz czytać, komentować i pisać u nas notki! Wejdź i zobacz, a potem zadecyduj czy to coś dla Ciebie.

  Pozdrawiamy!
  http://www.nat.internetowi.org – Planeta Wenus.
  http://www.luk.internetowi.org – Marsjanie ;)

 2. Przemek pisze:

  AD 5. Wg mnie, dla producentów win gronowych z upraw własnych nic się nie zmieniło. Zamiast art 16. jest teraz 17. Dalej jest obowiązek rejestracji w ARR – art. 28.
  Te regulacje, jak mi kiedyś tłumaczono w ministerstwie, wynikają z przepisów europejskiego mechanizmu rynku wina.

 3. Marian pisze:

  Przeczytałem projekt ustawy i wynika z jej zapisów, że rolnik będzie mógł z własnych upraw produkować wino. To jest interpretacja od czasu wejścia do unii. „Przedsiębiorca” to każdy rolnik, który ma 1 ha fizyczny ziemi i nr producenta nadany przez agencję. Tutaj jest wymóg opłacania KRUS.

 4. Wojciech Bosak pisze:

  ad Marian

  To pocieszające, że zmiana dotyczy tylko terminologii, a nie interpretacji

 5. Marian pisze:

  Słuchałem przed godziną debaty sejmowej nt zmiany ustawy. Po przejściu jej przez komisję i podkomisję rolnictwa uwzględniono 19 na 20 wniosków zgłoszonych przez zielonogórskie stowarzyszenie. Gra jest o wejście na rynek małych winnic bez akcyzy. PiS i SLD uzależniły poparcie od uwzględnienia tej poprawki. Stowarzyszenie proponowało nazwać małą winnicę „podmiot”, PiS i SLD „producent” a wersja koalicji rządowej „przedsiębiorca”. Jeśli będzie uchwalona wersja rządowa to rejestracja bez zmian. Jeśli przejdzie ustawa z poprawką to będzie wymagane zgłoszenie do agencji, a to już nas urządza. Jutro kończy się posiedzenie Sejmu i na koniec będą głosowania.

 6. Marian pisze:

  Przeczytałem stenogram z posiedzenia Sejmu z dnia 17 marca. Projekt ustawy skierowano do Komisji Rolnictwa ze względu na zgłoszone poprawki. Wymagają też one zmiany w kilku ustawach. Zbliżają się wybory parlamentarne. Trzeba odwiedzić biura poselskie bez względu na szyld partii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


 • RSS