PRACE W JANOWCU II

Dodano 27 lipca 2011, w Bez kategorii, przez bosak

Powoli posuwają się do przodu prace przy rekonstrukcji winnicy w Janowcu. O tym pomyśle pisałem już tu, tu i tu.Od zeszłego roku całkowicie oczyszczono z drzew i krzewów mniej więcej 150-metrowy odcinek skarpy w miejscu dawnej i przyszłej winnicy.Odsłoniła się panorama zamku od strony rynku miasteczka……i odwrotnie.Takich widoków nie oglądano w Janowcu od dobrych 30 lat, młodsi znają je tylko ze starych fotografii.Podczas tych wycinek okazało się, że na skarpie przetrwała co najmniej setka (sic!) winorośli z winnicy założonej w latach trzydziestych przez ostatniego właściciela zamku Leona Kozłowskiego. W przyszłości planuje się badania ampelograficzne, które określą dokładnie, jakie odmiany uprawiano w tamtej winnicy. Na razie udało się zidentyfikować stosunkowo liczne krzewy chrupki białej i czerwonej (chasselas doré, chasselas rouge) i magdalenki andegaweńskiej, znaleziono także różne, nie rozpoznane dotąd krzewy, zarówno Vitis vinifera, jak i odmian mieszańcowych.Wszystkie znalezione na zamkowej skarpie krzewy vinifer były posadzone „na własnym korzeniu”, bez szczepienia na podkładkach  i to prawdopodobnie pozwoliło im przetrwać bez żadnej opieki kilkadziesiąt mroźnych polskich zim (winnica została opuszczona około 1970 roku). Widać bowiem wyraźnie, że nie raz przemarzały one do samego gruntu, a następnie odrastały z części podziemnej. W przypadku krzewów szczepionych odrosłaby podkładka.

(fot. Petra Křístková)


Po długich dyskusjach i próbach w terenie zapadły decyzje dotyczące sposobu rekonstrukcji tarasów winnicy. Ze względu na niebezpieczeństwo erozji zbocza odpadły wszelkie pomysły z użyciem mechanicznego sprzętu. Półki winnicy będą więc profilowane ręcznie, przy pomocy tradycyjnych narzędzi, jakich niegdyś używano do takich celów (podjął się je zrekonstruować miejscowy kowal). Na razie przy pomocy tych narzędzi zrekonstruowano jedynie niewielki fragment widoczny na zdjęciu powyżej, ale w przyszłym tygodniu, o ile pogoda pozwoli, rozpoczniemy profilowanie trzech stumetrowych tarasów.Do końca wakacji na zamku w Janowcu można oglądać wystawę moich projektów rekonstrukcji winnicy. Serdecznie zapraszam.

Otagowane:  

2 Responses to PRACE W JANOWCU II

 1. lmk pisze:

  Naprawdę ciekawy pomysł, widziałem tą panoramę zamku pod koniec lipca, robi wrażenie, szkoda że jeszcze tam nie widać winnicy.
  Niestety nie wiem od kiedy i gdzie autor umieścił tą wystawkę o winnicy na zamku, bo choć zwiedziłem go moc czasu, nic takiego nie znalazłem, ale trzymam kciuki za pomysł i…do smakowania wina :)

 2. diet program pisze:

  Nizza Post, für die gemeinsame Nutzung danken …, warte nur ein neuer Beitrag
  sehr nützlich

  Diet Program

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


 • RSS